9 درس مهم امنیت سایبری برای آموزش به کودکان

 

اینترنت طریقه‌ی ارتباط کودکان با جهان پیرامون را تغییر داده‌ است. طبق آمار بدست آمده از موسسه‌ی "Pew Research Center" حدود 95 درصد نوجوانان در ایالات متحده دارای تلفن هوشمند هستند و حدود 45 درصد از آنان اظهار دارند که اکثر مواقع آنلاین‌اند.
ساعت‌ها تحت تاثیر اینترنت بودن، یک موضوع قابل بررسی است. کاربران جوان که مدام در فضای اینترنت هستند، به دریای نامحدودی از اطلاعات، سرگرمی‌ها و ابزارهای خلاقانه دسترسی دارند که فرصت این را برای آنها مهیا می‌سازد تا با روشی کاملا متفاوت از نسل‌های قبل، با جهان پیرامون خود ارتباط برقرار کنند.
آنلاین بودن و ارتباطات مجازی فقط دارای نکات مثبت و موثر نیست. آنلاین بودن دائمی دارای ریسک‌هایی است که نسبت به خطراتی که کودکان 20 یا 30 سال پیش با آن مواجه بودند بسیار متفاوت، ولی به همان اندازه خطرناک است. با توجه به زورگویی‌های اینترنتی، مخرب‌ها و دیگر مسائل، والدین امروزه باید به فرزندان خود نحوه‌ی استفاده ایمن از اینترنت و کاهش دادن خطراتی که در کمین آنهاست را، آموزش دهند.

 

 

در این مقاله به 9 راه موثر در خصوص امنیت سایبری، که تمام والدین باید به کودکان خود آموزش دهند، اشاره خواهیم کرد:

1. هر چیزی که در فضای مجازی وارد می‌شود، در همانجا باقی می‌ماند
در دریایی بی‌نهایت از الگوهای رفتاری، سلفی‌ها، عکس‌های گربه‌ها و اطلاعات صفحه‌های اینترنتی، فکر می‌کنیم محتوایی که در فضای مجازی قرار می‌دهیم در بین همهمه‌های مجازی گم میشود ولی این چنین نیست.
به کودکان خود آموزش دهید که محتوای اینترنت از بین نمی‌رود. متحوایی که قرار می‌دهید و به اشتراک می‌گذارید قابلیت رونویسی شدن را دارد، نقل‌قول می‌شود و از آن عکس گرفته می‌شود. ممکن است تغییر داده شود، از مفهوم خود خارج شود و در صدها وبسایت‌ مختلف به‌ اشتراک گذاشته شود. اگر آن را در فضای مجازی قرار دادید، باید از احتمال اینکه قرار است بطور دائم در آنجا باقی بماند اگاه باشید. این ممکن است بر سوابق و روابط بعدی شما تاثیر بگذارد.
فرزندان خود را تشویق کنید که نسبت به محتوایی که در فضای مجازی قرار می دهند و تاثیراتی که ممکن است برای آنها داشته باشد، خوب فکر کنند.

2. صحبت درباره‌ی استفاده از اینترنت خوب است
بدیهی است که استفاده‌ی بیش از حد اینترنت برای کودکان نامناسب است. درحالیکه کنترل والدین ممکن است در برخی موارد موثر واقع شود، (محدود کردن دسترسی به چند وسیله میتواند هوشمندانه باشد و با گذشت زمان فرزندان به اندازه‌ی کافی آگاه می‌شوند که بتوانند کنترل و مهارت کافی را داشته باشند.) ارتباطات آزاد با محیط اطراف هم به همین اندازه مهم است.
به ‌جای گذاشتن قانون در استفاده از اینترنت، کودکان خود را به گفتگوی آزاد و صادقانه دعوت کنید. فرزندان خود را تشویق کنید که نسبت به فعالیت‌های مجازی خود شفاف و صادق باشند و مطمئن شوید که اگر برای آنها سوالی پیش آمد و یا به مشکلی برخوردند با شما در میان بگذارند. برای دریافت بهترین نتیجه، زودتر شروع به گفتگو کنید. برای ایجاد قوانین و طرز استفاده، با یکدیگر همکاری داشته باشید و فرزندان خود را در تصمیم گیری‌ها سهیم کنید.
با همکاری یکدیگر به جلو گام بردارید و به تدریج با اعتماد به فرزندان خود در انتخاب گزینه‌ی درست، سرانجام به آنها این فرصت را می‌دهید تا انتخاب‌های بهتری درمورد امنیت فضای مجازی خود داشته باشند.

3. پسورد خود را به صورت یک راز نگه دارید
بیشتر کودکان از سن کم به اشتراک گذاشتن را می‌آموزند ولی شما باید به آنها بیاموزید که چیزهای خصوصی مانند کلمه‌های عبورشان را همیشه پیش خودشان نگه دارند.
یک پسورد خوب، در ایمن نگه داشتن حساب کاربری و جلوگیری از مجرمان سایبری در دسترسی به اطلاعات شخصی، بسیار حیاتی است.

قوانین مهم برای ایجاد یک کلمه‌ی عبور مناسب:

   1. هرچه پسورد طولانی تر باشد بهتر است. ما پیشنهاد میکنیم که پسورد حداقل 16 حرف باشد.
   2. پسورد منحصربفرد باشد. از یک رمز برای چند حساب استفاده نکنید.
   3. پسورد تصادفی باشد. از عبارت‌های رایج و سوابق شخصی مانند تاریخ تولد، سالروز ازدواج و مانند آنها خودداری کنید.
   4. پسورد خود را در فایل نوشتاری ذخیره نکنید. اگر به سیستم شما نفوذ شود، مهاجمان می‌توانند یک‌جا همه‌ی اطلاعات شما را سرقت کنند. به جای آن، از یک برنامه‌ی مدیریت پسورد قابل اعتماد مانند “KeePass” استفاده کنید.

از این وبلاگ برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی ایجاد و ذخیره‌ی پسورد غیرقابل نفوذ دیدن کنید.

4. در استفاده از فضای مجازی بسیار حواس جمع باشید
به فرزندان خود آموزش دهید که اگر می‌توانند چیزی را در فضای مجازی به اشتراک بگذارند، دلیل بر انجام آن نمی‌شود. (مورد 1 را به یاد داشته باشید) برای مثال، فرزندان شما هیچ وقت نباید موارد زیر را به اشتراک بگذراند:

    1. پسورد
    2. مکان
    3. شماره‌ی تلفن
    4. دیگر اطلاعات شخصی 
    5. محتوایی که ممکن است اهانت آمیز باشد

همچنین آنها باید نسبت به قبول درخواست‌های دوستی و پیام‌هایی از طرف کسانی که نمی‌شناسند، بسیار هشیار باشند. زمانی را برای نظارت برروی تنظیمات حریم خصوصی آنها بگذارید. ممکن است تنظیمات پیش‌فرض، اطلاعات بیشتری را نسبت به آنچه شما و فرزندتان با آن راحت هستید، به اشتراک بگذارد.
علاوه بر احتیاط درباره‌ی محتوایی که به اشتراک می‌گذراند، کودکان باید نسبت به استفاده از فضای مجازی و مقدار زمانی که در آن بسر می‌برند نیز، هشیار باشند. مطالعات گوناگونی، ارتباطات بسیاری میان فضای مجازی و اعتماد به نفس پایین، اضافه وزن، کاهش کیفیت خواب و نشانه‌های افسردگی، یافته‌اند.

5. چگونه با زورگویی اینترنتی مواجه شویم
امروزه، محدوده‌ی زورگویی بسیار فراتر از محدوده‌ی زمین بازی مدرسه است. به دلیل مشهور بودن فضای مجازی، زورگویی اینترنتی (استفاده از تکنولوژی برای تهدید کردن، آزار رساندن یا شرمسار کردن شخص دیگر) در بین کودکان و نوجوانان رایج است. در ایالات متحده‌ی آمریکا، طبق آمار رسمی دولت، حدود 15 درصد از دانش‌آموزان دبیرستانی زورگویی اینترنتی را در سال‌ گذشته تجربه کرده‌اند.
کنار فرزندان خود بنشینید و برنامه‌ای برای مواجه شدن با زورگویی اینترنتی بریزید. روش شما بستگی به اوضاع و شرایط شما دارد ولی بهتر است که فرزندانتان با شما، معلم خود و یا یک فرد بزرگسال دیگر که به او اعتماد دارند، در میان بگذارند. ممکن است آنها بخواهند زورگوی اینترنتی را با استفاده از ابزارهای فضای مجازی گزارش و مسدود کنند.
به فرزندان خود یادآوری کنید که مهم نیست چقدر وسوسه کننده باشد، تحت هیچ شرایطی نباید به زورگوی اینترنتی پاسخ دهند.

6. قبل از نصب برنامه‌های جدید اجازه گرفته شود
اینترنت از بازی‌های مختلف، برنامه‌های آموزشی و ابزارهای خلاقانه‌ای که برای کودکان جذاب است، لبریز است، اما به فرزندن خود یاد آوری کنید که باید قبل از نصب نرم‌افزاری جدید با شما هماهنگ کنند.
بسیاری از مخرب‌ها طراحی شده‌اند تا شبیه برنامه‌های قانونی به نظر برسند. اما بعد از اجرای آنها، می‌توانند آثار مخربی مثل سرقت هویت، از بین رفتن داده و کلاهبرداری مالی را به همراه داشته باشند. برخی از انواع مخرب‌ها هم توانایی خودزایی و گسترش یافتن در دیگر دستگاه‌های متصل به شبکه‌ی خانگی را دارند.
مهم است به یاد داشته باشید که دستگاه‌های موبایل‌ در برابر مخرب‌ها ایمن نیستند. برای مثال، گوگل به تازگی اعلام کرده است که مخرب‌های نصب شده از طریق "Google Play" در سال 2018، به میزان 100 درصد افزایش داشته است.
اگر فرزندتان ناخواسته مخربی را برروی دستگاه خود نصب کرد، باید از امنیت سیستم خود اطمینان حاصل کنید. آنتی‌ویروس‌های قابل اعتمادی مثل ضدمخرب و موبایل سکیوریتی امسی‌سافت، می‌توانند نقش حیاتی را در حفاظت از دستگاه شما ایفا کنند.

7. قبل از کلیک کردن فکر کنید
به فرزندانتان بیاموزید که در استفاده از اینترنت مراقب باشند و همیشه به یاد داشته باشید اگر چیزی بیش از حد خوب و درست به نظر می‌رسد، احتمالاً مشکلی در آن وجود دارد. با فرزندانتان درباره‌ی نحوه‌ی حملات فیشینگ صحبت کنید و دلیل فکر کردن قبل از کلیک برروی لینک‌ها را به آنها توضیح دهید. نحوه‌ی بررسی قانونی بودن URL را به آنها نشان دهید، نشانه‌های رایج کلاهبرداری‌های فیشینگ را به آنها بیاموزید و تشویقشان کنید تا در بازکردن ایمیل‌ها و فایل‌های ضمیمه‌ای که برایشان حتی از طرف یک آدرس مورد اعتماد فرستاده می‌شود، دقت کنند.
تعداد زیادی حملات آنلاین وجود دارند که کودکان را هدف خود قرار می‌دهند و می‌توانند منجر به سرقت هویت و کلاهبرداری مالی شوند. برای مثال، در سال 2018، مخرب نویسان از بازی "Fortnite" سوءاستفاده کردند و مخربی را در "aimbot" مخفی نمودند و در یک نمونه‌ی دیگر، بیش از 50000 حساب کاربری در بازی "Minecraft" را توسط انواع مخرب‌ها آلوده کردند.
به فرزندانتان در مورد خطرات و ریسک دانلود هک بازی‌ها، نرم‌افزارهای غیر قانونی و کرک شده و وارد شدن به مسابقات کلاهبرداری، آموزش دهید.

8. شهروند محترمی در اینترنت باشید
به فرزندان خود بیاموزید که اینترنت یک جامعه است و قوانینی که در جهان واقعی صدق می‌کند در جهان آنلاین نیز صدق می‌کند. بدان معنا که آنها همیشه باید با احترام رفتار کنند و هیچگاه از دیگران سوءاستفاده یا تهدید به خشونت فیزیکی نکنند.
به آنها آموزش دهید که با اینکه در یک فضای کاملا مجازی بسر می‌برند، اما در واقع آنها در حال ارتباط با شخصی واقعی و احساسات حقیقی هستند. 
این قانون طلایی را به خاطر داشته باشید: اگر چیزی را رو در رو به کسی نمی‌گویید، در فضای مجازی نیز همانطور رفتار کنید.

9. برقراری توازن و تعادل مهم است
در آخر، به فرزندان خود یاد آوری کنید برقراری توازن و تعادل مهم است. درست است که تکنولوژی نقشی اساسی در زندگی روزمره ما بازی می‌کند، اما برای کودکان بسیار مهم است تا از دیگر سرگرمی‌های دنیای واقعی نیز بهره‌مند شوند.
روز فوق‌العاده‌ای (بدون مخرب) داشته باشید.

برگرفته از:
 critical cyber safety lessons to teach your kids 9Image Description

امسی‌سافت

فراتر از یک آنتی‌ویروس

امسی‌سافت یک شرکت نیوزلندی است که با بهره گیری از متخصصان حرفه ای در سراسر دنیا و تکیه بر تکنولوژی رفتارشناسی، محافظتی کامل در برابر انواع مخرب های موجود در دنیای دیجیتال را فراهم می نماید. محصولات امسی‌سافت در دو بخش خانگی و سازمانی و برای پلتفرم های ویندوز و اندروید قابل عرضه است.

10 نکته‌ی امنیتی برای تبدیل سال 2019 به امن‌ترین سال سایبری
29 دی 1397

10 نکته‌ی امنیتی برای تبدیل سال 2019 به امن‌ترین سال سایبری

سال نو از راه رسیده است و الان بهترین زمان برای فراموش کردن اشتباهات گذشته و شروع دوباره در سال 2019 می‌باشد. در حالیکه بسیاری از مردم در لحظه‌ی ...